День: 08.05.2026
Пад мірным небам. Шані
Падчас правядзення Другога фестывалю, прысвечанага святу Вялікай Перамогі, колькасць людзей у гэтым аграгарадку павялічылася на парадак. Што ж прыцягнула сюды шматлікіх гасцей з розных куткоў як Пружаншчыны, так і іншых рэгіёнаў?
Пагалоска пра Першы фестываль, які быў летась наладжаны па ініцыятыве кіраўніцтва ААТ «Шані-аграпрадукт», разышлася настолькі далёка, што ў бягучым годзе яго паўтарэнне вырашылі наведаць і жыхары іншых краёў. І ніхто не застаўся расчараваным.
У прыватнасці, мерапрыемства істотна пашырылася. Няма сэнсу пералічваць розныя лакацыі, дастаткова сказаць, што для таго, каб наведаць усе і атрымаць задавальненне, можна было патраціць не больш за паўгадзіны. А інакш усюды і не ўдалося б патрапіць. Таму многія проста выбіралі аднудзве лакацыі па душы і «завісалі»
Ахове працы пільная ўвага
Сёння акцэнт у ахове працы робіцца на спрыяльны псіхасацыяльны рабочы асяродак як шлях да працвітання працаўнікоў і моцнай арганізацыі. Псіхалагічнае здароўе таксама мае вялікае значэнне для дасягнення рэзультату. Таму ўвага павінна надавацца стрэсам на рабочых месцах, нагрузкам і таксічнай атмасферы. А акцэнт павінен быць скіраваны на тое, што ні адна работа не каштуе жыцця і здароўя. Таму кіраўніцтву ўсіх арганізацый і прадпрыемстваў прапануецца праводзіць на працягу года лекцыі і сходы, скіраваныя на паляпшэнне ментальнага клімату, ад чаго павышаецца прадуктыўнасць.
На мерапрыемства былі запрошаны інжынеры па ахове працы і старшыні пярвічных прафсаюзных арганізацый сельгаставарыстваў раёна. Напачатку дзейства разгортвалася ў адміністрацыйным будынку механізаванага двара ў аг
Дорогами Победы
По доброй ежегодной традиции накануне Дня Победы на Пружанщине прошел масштабный историко-патриотический автопробег «Дорогами Победы. Связь поколений». В этом году мероприятие стало по-настоящему особенным: оно не только объединило Пружанский и Каменецкий районы, но и приобрело международный статус благодаря гостям из Европы.
Делегация из Чехии, представители мотоклуба «Чешские патриоты», специально приехали в Беларусь, чтобы поклониться памяти жертв фашизма.
В одну праздничную колонну собрались представители местной вертикали, ветеранские и профсоюзные организации, активисты общественных объединений и Белорусской партии «Белая Русь». Автопробег стартовал в Пружанах от памятника советским летчикам 33-го истребительного авиаполка — тем самым героям, которые первыми приняли на себ
Вернасць традыцыям і вера ў будучыню
Менавіта пад такім лейтматывам прайшло сёлетняе Свята працы. Сапраўды, адзначаць Першамай традыцыйна не для аднаго пакалення нашага грамадства. Аднак гэта цудоўная традыцыя, якая перадаецца праз дзесяцігоддзі, ставячы на п’едэстал славы чалавека працы. Яго стваральныя імкненні, каштоўныя дасягненні і добрасумленнае стаўленне да ўзятых на сябе абавязацельстваў.
Вось такія людзі і цэлыя калектывы былі занесены сёлета на раённую Дошку гонару. Сапраўдная галерэя славы цяпер размясцілася на цэнтральнай плошчы горада. Менавіта з яе адкрыцця і пачалося святкаванне Першамая на Пружаншчыне.
— На раённую Дошку гонару маюць права трапіць усе, хто становіцца для нас сімвалам стабільнасці, упэўненасці ў цяперашнім і веры ў будучыню,— зазначыў падчас урачыстай цырымоніі намеснік старшыні райв
Пока память жива…
В эти майские дни, когда воздух пропитан запахом сирени и ожидания большого праздника, особенно важно сказать «спасибо» тем, кто подарил нам мир на нашей земле.
В канун праздника Великой Победы в районе состоялись трогательные встречи представителей местной вертикали и общественных организаций с ветеранами и лицами, к ним приравненными. Такие гости во главе с председателем райисполкома Михаилом Гришкевичем посетили ветерана Великой Отечественной войны Павла Афанасьевича Новикова.
Вместе с руководителем района поздравить фронтовика пришли представители ТЦСОН, активисты районной организации Белорусского Общества Красного Креста, РО РОО «Белая Русь», отдела идеологической работы и по делам молодежи и, конечно, учащаяся молодежь, которой предстоит хранить и передавать правду о войне
Энергетики Пружанских электрических сетей полностью восстановили электроснабжение в городе Пружаны
Причиной временных перебоев стала техническая неисправность в релейном отсеке.
Ночью в усиленном режиме работали 9 оперативно-восстановительных бригад - 36 энергетиков. Были приняты все необходимые меры для максимально быстрого восстановления электроснабжения потребителей.
Благодарим жителей за понимание и приносим извинения за временные неудобства.


